OLEJE, OLEJOVANIE VLASOV, PÓROVITOSŤ VLASOV – VŠETKO, ČO POTREBUJETE VEDIEŤ

oleje-olejowanie-wlosow-porowatosc-wlosow-wszystko-co-musisz-wiedziec

Staráte sa o svoje vlasy a venujete ich ošetreniu pozornosť?

Pravidelne používate kondicionéry, balzami a masky na vlasy, ale vaše vlasy nie sú zdravšie? Máte pocit, že vám produkty prinášajú viac škody ako úžitku?

Často sa stáva, že nesprávne vybrané prípravky buď zaťažujú vlasy alebo spôsobujú ich krepovatenie. Len veľmi málo prípravkov sa správne postará o končeky vlasov – najkrehkejšiu časť našich prameňov. Navyše, zle zladené šampóny dokážu narušiť rovnováhu pokožky hlavy. Dôsledkom toho je nadmerne suchá alebo začne produkovať nadmerné množstvo séba, dodatočne aj lupín, môže sa objaviť svrbenie a alergia. Je to bežný problém, a to kvôli tomu, že kozmetika obsahuje syntetické ingrediencie, ktoré nespolupracujú s lipidmi na pokožke.

1. PREČO OLEJE?

Prírodné oleje sú liekom pre vlasy aj pre pokožku hlavy. Sú jemné k pokožke hlavy, a zároveň majú regeneračné a vyživujúce vlastnosti. Získavajú sa z rastlín, ovocia a semien. Prírodné oleje nie sú novinkou – ženy ich používajú pre starostlivosť o vlasy už veky. Avšak nedávno sa oleje začali objavovať v kaderníckych salónoch a na policiach drogérii. Ich unikátne schopnosti ocenili kozmetické spoločnosti, ktoré dobrovoľne produkujú a vydávajú produkty pre starostlivosť o vlasy, založené na prírodných olejoch.

2. AKO OLEJE POUŽÍVAŤ?

Pomocou prírodných olejov môžete vykonať takzvané olejovanie vlasov. Olej podľa vášho výberu sa musí aplikovať na vlasy a zmyť po určitej dobe. Olejovanie vlasov je veľmi jednoduchou a pohodlnou kúrou. Ba čo viac, vďaka veľkej škále metód – je to tiež proces, ktorý môžete prispôsobiť svojej voľbe, potrebám a životnému štýlu. Ak, napríklad, počas týždňa nemáte čas na žiadne skrášľujúce kúry – olej môžete jednoducho ráno naniesť na suché vlasy, predtým, než odídete z domu.

3. AKÉ SÚ METÓDY OLEJOVANIA VLASOV?

Vlasy sa dajú olejovať rôznymi spôsobmi. Preto vlasoví nadšenci a fanúšikovia olejov neustále vytvárajú nové metódy a rozvrhy, približne upravené a prispôsobené ich individuálnym potrebám. Nižšie predstavujeme najpopulárnejšie a najúčinnejšie spôsoby olejovania vlasov.

Celonočné olejovanie – olej sa musí naniesť na vlasy (suché alebo mierne navlhčené vodou alebo bylinným oplachom) a nechať pôsobiť cez noc. Ráno ho proste zmyte pomocou jemného šampónu. Ba čo viac, pri tejto metóde nezabudnite, že olejovanie sa neobmedzuje len na vlasy, ale naolejujte aj pokožku hlavy. Vykonajte niekoľko minútovú masáž, aby ste stimulovali krvný obeh a ‘prinútili’ vlasové folikuly k činnosti. Avšak, ak máte z nejakého dôvodu pochybnosti, či máte olej naniesť aj na pokožku hlavy, potom môžete vyskúšať…

…niekoľko hodinové olejovanie. Vykonáva sa rovnako ako to predchádzajúce (olej, suché alebo vlhké vlasy, pokožka hlavy, masáž…), ale rozdielna je doba trvania. Na prvýkrát môžete olej naniesť len na hodinu. Nabudúce predĺžte kúru na dve hodiny. Toto hodinové olejovanie môžete vykonať cez deň, kedykoľvek sa vám to hodí. Avšak, ak je pre vás náročné obetovať toľko času starostlivosti o vlasy, môžete vyskúšať…

…olejovanie pred umytím. V tomto prípade vám stačí štvrť alebo pol hodiny. Olej naneste na suché vlasy a nechajte ho pôsobiť asi 15 minút (maximálne 30 minút) a zmyte ho. Určite na to použite jemný šampón a naneste na vlasy balzam obsahujúci prírodné ingrediencie. Dodatočne je dobré, počas doby pôsobenia oleja, využiť tento čas pre nanesenie masky na tvár, manikúru, píling, atď. Avšak, ak máte hektický rozvrh a máte len čas na rýchle umytie vlasov…

…skombinujte olej s kondicionérom alebo balzamom na vlasy, ktorý zvyčajne používate. Do pravidelnej dávky vášho obľúbeného kondicionéra stačí pridať len 2 – 3 kvapky oleja. Takto zintenzívnite účinky vášho balzamu na vlasy. Je aj veľmi dôležité, aby produkty pre starostlivosť o vlasy obsahovali len stopy syntetických látok. Ak máte pocit, že vaše riedke vlasy potrebujú trochu silnejšiu výživu, použite…

…olej na vlhké vlasy po umytí. Bude pôsobiť ako nezmývateľný kondicionér. Avšak neaplikujte ho na pokožku hlavy, ale len od strednej dĺžky vlasov nadol. Olej sa rýchlo absorbuje do vlhkých vlasov. Ak chcete chrániť svoje pramene počas dňa a zabrániť ich poškodeniu stylingom, naneste oleje…

…na suché vlasy pred stylovaním. Ochráni vaše pramene, zvýrazní ich lesk a uľahčí styling. Pre tento typ olejovania vlasov potrebujete len malé množstvo oleja (2-3 kvapky). Olej vo forme séra sa môže na vlasy naniesť niekoľkokráť za deň – kedykoľvek máte pocit, že vaše vlasy stratili odolnosť a lesk.

4. AKO ZMYŤ OLEJE?

Existuje mylná predstava o tom, že keďže sú prírodné oleje mastné (predsa len, sú to oleje), ich zmývanie si vyžaduje veľmi silné čistiace prostriedky. Preto mnoho žien siaha po veľmi silných, chemických produktoch na umývanie vlasov. Je to veľká chyba.

Oleje – ako látky, získané z prírody – neznášajú dobre žiadne chemické, komedónne látky. Ba čo viac, takéto prípravky, kvôli veľkému množstvu parabénov a syntetických ingrediencii, úplne ničia to, čo oleje práve napravili.

Oleje sa musia zmývať jemnými preparátmi, ktoré neobsahujú umelé ingrediencie, parabény, látky ako SLS, SLES. Môže to byť prírodný, ekologický, organický šampón alebo produkt navhrnutý hlavne pre deti.

Ak je olej, ktorý ste si vybrali, dosť hustý a neľahko sa odstraňuje z vlasov – siahnite najprv po balzame na vlasy. Ak ho nanesiete priamo na olej, emulguje ho, a tak sa bude dať ľahšie odstrániť pomocou šampónu.

5. ČOMU SA PRI OLEJOVANÍ VYHNÚŤ?

Hoci je olejovanie vlasov ľahkou procedúrou, pamätajte si, akým bežným chybám sa máte vyvarovať. Napríklad:

  • Nepoužívajte príliš veľa oleja. Pre dôkladne olejovanie, vrátane pokožky hlavy, vám stačí 5 ml oleja – to je asi čajová lyžička. Počas aplikácie oleja len na končeky vlasov použite asi 2 – 3 kvapky.
  • Na olejovanie vlasov používajte len prírodné oleje, lisované za studena, nerafinované. Olej na varenie, ktorý nájdete v kuchyni alebo esenciálne oleje, nie sú vhodné pre takúto kúru.
  • zmyte ho pomocou jemného šampónu, ktorý neobsahuje syntetické ingrediencie, parabény, čistiace prostriedky, ako SLS (Sodium Lauryl Sulfate) a SLES (Sodium Laureth Sulfate).

6. AKÉ OLEJE SI VYBRAŤ?

Na trhu existuje veľká škála olejov, a práve preto sme veľmi často zmätené a nemáme ani poňatia, ktorý si máme kúpiť. Všeobecným pravidlom, čo sa týka výberu olejov, je, že musia ladiť s pórovitosťou našich vlasov.

Oleje sú látky, založené na obsahu mastných kyselín. Vďaka nim sú pre nás vzácne. Majú obrovský vplyv na procesy v bunkách, vylepšujú ich a pôsobia proti starnutiu. Navyše majú mastné kyseliny rôznu veľkosť čiastočiek. Preto sa určitá veľkosť čiastočiek hodí ku konkrétnemu typu vlasov. Ba čo viac – mastné kyseliny majú rôznu schopnosť prenikať do vlasov. Rozlišujeme následovné:

  • PRENIKAVÉ OLEJE – majú malé čiastočky a tvoria ich hlavne nasýtené mastné kyseliny. Tieto oleje sú vhodné pre vlasy s nízkou pórovitosťou.
  • POLOPRENIKAVÉ OLEJE – majú stredne veľké čiastočky a tvoria ich mononenasýtené mastné kyseliny z omega – 7 a omega – 9. Sú vhodné pre vlasy so strednou pórovitosťou.
  • NEPRENIKAVÉ OLEJE – majú veľké čiastočky a tvoria ich hlavne polynenasýtené mastné kyseliny omega – 3 a omega – 6. Sú vhodné pre vlasy s vysokou pórovitosťou.

Preto, aby sme si zvolili ten najlepší olej, musíme najprv zistiť pórovitosť svojich vlasov.

7. ČO JE PÓROVITOSŤ VLASOV A AKO S ŇOU ZAOBCHÁDZAŤ?

Samozrejme, môžete tak urobiť v profesionálnej kancelárii trichológa. Tiež môžete použiť jednoduchý mikroskop (možno má nejaký vaše dieťa alebo neter alebo bratranec, atď..) a bližšie sa prizrieť svojmu vlasu. Avšak môžete vykonať aj jednoduchý test, ktorý sa týka ‘utopenia’ vlasu v miske s vodou.

Čo je cieľom tohto testu?

Pórovitosť vlasov určuje stav vašich kutikúl – vonkajšia vrstva prameňov vlasov. Všetky látky (vrátane toxínov, výparov, cigaretového dymu) prenikajú cez kutikuly do vnútorných častí vlasov. Čím vyššia pórovitosť, tým poškodenejšie sú vlasy.

Ako napevno alebo navoľno ležia šupiny určuje, aký druh čiastočiek sa vám bude najviac hodiť. Práve preto je dôležité poznať pórovitosť svojich vlasov.

Vrátime sa k ‘plávaciemu testu’: vložte jeden vlas do misky s vodou. Uistite sa, že váš vlas je čistý a bez akýchkoľvek prípravkov, silikónov, atď. Počkajte asi 5 – 10 minút a skontrolujte, ako hlboko sa váš vlas ‘potopil’.

Ak váš vlas…

…stále pláva na hladine – máte vlasy s NÍZKOU PÓROVITOSŤOU.

…klesol do polivice misky – máte vlasy so STREDNOU PÓROVITOSŤOU.

…klesol úplne na dno – máte vlasy s VYSOKOU PÓROVITOSŤOU.

Táto informácia je mimoriadne potrebná pri voľbe toho najlepšieho prírodného oleja pre starostlivosť o vlasy.

Nasledujúci zoznam kategorizuje jednotlivé oleje k špecifickým typom pórovitosti.

  • vlasy s nízkou pórovitosťou – siahnite po kokosovom, babassu, palmovom oleji,
  • vlasy so strednou pórovitosťou – voľte makadamiový, mandľový, arašidový, sezamový, avokádový a argánový olej.
  • vlasy s vysokou pórovitosťou – kúpte si olej z čiernej rasce, kukuričný, ľanový, pšeničný, hroznový olej.

To je všetko.

Veľa šťastia pri olejovaní vlasov!